Forty Thieves Solitaire
Forty Thieves Solitaire Nedir?

Forty Thieves Solitaire Kırk Haramiler olarak da bilinen oyun, en sık oynanan oyun çeşitlerindendir. Normal Solitaire oyununu düşünelim: Bu oyunla aynı amaca sahibiz ancak farklı yollardan sonuca ulaşmamız gerekiyor. 2019 yılında piyasaya sürülen oyun, yaklaşık olarak 20 mb boyutuyla her bilgisayarda rahatlıkla oynanabilecek kapasiteye sahiptir. Aynı zamanda telefon üzerinden de oynanabilen bu oyun, Soliarite oyunları arasında en bilinen oyunlar kategorisinde yer almaktadır. Peki en çok merak edilen diğer soru olan Forty Thieves Soliarite nasıl oynanır? Sorusuna göz atalım. Bu sayede oyunun nasıl oynandığını öğrenebilir ve sıkıcı ofis saatlerini eğlenceli kılabilirsiniz.

Forty Thieves Soliarite Nasıl Oynanır?

Kağıtları karın ve keserek ikiye ayırdıktan sonra, 5 sütun ve 2 satır olmak üzere açık olarak dizmeye başlayın. Toplamda 10 adet kağıt olacak. Bu 10 adet kağıt üzerine, normal oyundakinin aksine yine açık olacak şekilde 3 seri kağıt daha ekleyin. Böylece, yan yana 5 sütun ve altlı üstlü 2 sıra 4’er kağıt masada yer almış olacak. Toplamda 40 kağıtın masada açık olduğundan emin olduktan sonra kalan kağıtlar masanın solunda ve kapalı olarak duracak.

Normal oyundaki gibi kağıtları papazdan as’a kadar dizmeniz gerekiyor. Ancak oyundaki kağıtları tek olarak yer değiştirebiliyoruz. Yani birden fazla kağıdı yer değiştiremeyiz. Bu nedenle bu oyunda farklı olarak yukarıda bir depolama hücresi yer almaktadır. 2 satır olarak kağıtları dizmiştik. Üstte bir adet dört sütunlu bir satır daha olduğunu hayal edin ancak buraya kağıt eklemeyin. Zira burası, oyunun başında eklediğimiz kağıtları depolayabileceğimiz hücre. Bu sayede alttaki kağıdı almak istiyorsanız üstteki kağıdı bu hücrelerden boş olana ekleyebilirsiniz.

Eğer sıkışırsanız ve daha fazla hamle olasılığınız kalmadıysa, soldaki kapalı desteden bir kağıdı açabilirsiniz. Eğer bu kağıt işe yaramıyorsa, yeni bir kağıt daha açabilirsiniz. Her seferinde sadece bir adet kağıt açabilirsiniz. Eğer tüm kağıtlar açıldıysa, bir sıra daha baştan kağıt açabilirsiniz. Açtığınız kağıtların sadece mevcut en üsttekini kullanabilirsiniz. Yani karo 8’li açtıktan sonra sinek 7’lisi açarsanız, karo 8’lisini kullanamazsınız.

Tüm bu işlemleri yaparak kağıtları dizmeniz ve tüm seriyi tamamlamanız gerekmektedir.